7 najlepszych książek jakie przeczytałem

7 najlepszych książek jakie przeczytałem

Trochę na blogu pojawiać się będzie wpisów dotyczących samych lektur, ale być może też procesu ich czytania. Książki to na pewno ważna część mojego życia, która pozwala mi się rozwijać i czerpać z tego sporo satysfakcji. W tym poście, przedstawię wam moje top 7 książek, czyli najlepsze moim zdanie dzieła, które kiedykolwiek przeczytałem. Napomne w tym momencie jednak, że nie przeczytałem jeszcze w swoim życiu setek czy tysięcy książek. Moja delikatna fascynacja książkami trwa zaledwie kilka lat, które policzyć można na palcach jednej ręki.

Co charakteryzuje książki które nazywam najlepszymi? To takie pozycje, które spełniają jedno, kilka lub wszystkie cechy jednocześnie:

 • Wywarły znaczny wpływ na moje codzienne postrzeganie świata
 • Pomogły mi i zmieniły moje zachowanie lub kierunek działań 
 • Bardzo mocno mnie wciągnęły i po prostu zachwyciły

Kolejność losowa!

1. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Dale Carnegie

To ta książka, która odmieniła moje spojrzenie na komunikację międzyludzką. lektura ta zawiera niezwykle stwierdzenia opisujące proste zabiegi, których w ogóle nie jesteśmy świadomi. Podczas czytania opadła mi szczęka. Genialne i proste – to tyle o technikach Dale’a Carnegiego, który dzieło to popełnił w 1936 roku a wciąż jest aktualne. Dla mnie – książka obowiązkowa dla każdego. Tytuł jest nieco cringowy i wydaje się być pozycją dla osób, które mają problem z odnalezieniem się w społeczeństwie a totalnie nie o to chodzi. Jak zainteresować ludzi? Jak mówić, żeby Cię słuchali? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak sprawić, by ludzie byli bardziej skłonni Cię polubić? Jak perswadować? Na te i inne pytania Dale odpowiada na 300 stronach prawie 100 letniej lektury. To ta książka którą masz ochotę przeczytać drugi, trzeci i czwarty raz. Polecam zaznaczać jej najważniejsze fragmenty i wracać do nich w ciągu swojego życia, ponieważ wspiera ona codzienne prywatne, jak i zawodowe relacje z ludźmi. 

Dale carnegie - jak zdobyć przyjaciół i zdjednać sobie ludzi opinia

Przykład z książki Dale’a dotyczący pisania m.in listów (dziś emaili, wiadomości w komunikatorach): Jeśli ktoś pisze do Ciebie w interesie biznesowym, często zaczyna od “Jesteśmy tacy i tacy, na rynku tyle i tyle, zrobiliśmy to i to” – tylko kogo to obchodzi? Jeśli pisze do Ciebie obca osoba, to nie obchodzi Cię, kim ona jest i czego dokonała, interesuje Cię co może zrobić dla Ciebie. Dlatego Rozpoczynając takie konwersacje, warto skupić się na tym, co zyskać może odbiorca, bo właśnie wtedy możesz go rzeczywiście zainteresować. Nadal jednak, czy mailowo, czy na profilu na linkedin, odbieram wiadomości których pierwsze zdania, które są niezwykle ważne, to opowiadania o sobie – dlaczego po takim wstępie miałbym czytać dalej a co dopiero skorzystać z usług firmy czy osoby, która nie mówi o korzyściach dla mnie? 

Tak samo jest na Youtube, zanim przewinę reklamy, jestem zmuszony oglądać ją 5 sekund, w tym czasie słysze często “Jestem Jan Kowalski i prowadzę działania grupy iksińskiej”. W jaki sposób ma to zainteresować potencjalną osobę, do kontynuowania oglądania reklamy, jak ma to sprawić, by nie kliknęła przycisku “skip ad? Ja nie wiem, sam klikam ten przycisk w takiej sytuacji. Mamy rok 2020, a ludzie nadal przepalają pieniądze na spoty reklamowe które nie mówią o korzyściach dla odbiorcy. 

2. Shinrin Yoku. Sztuka kąpieli leśnych – Quing Li

Tytuł brzmi niewinnie… i taki jest. Generalizując, a czasem można, to książka o spacerach po lesie. A cóż, jestem osobą, dla której spacery po lesie i słuchanie go, to jedna z ulubionych czynności których się podejmuję. To sprawia że naprawdę wpadam w stan relaksu. Jadąc za granicę, zawsze wydzielam nieco czasu na wyszukanie dzikiego lasu i poznanie natury danego kraju z bliska. No dobra, ale dlaczego według mnie jest to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem? Uwaga, ta książka jest po prostu… niesamowicie relaksująca. Jest ciężka, ma grubą, matową okładkę i tak samo gruby papier. Ta książka nawet pachnie cudnie, a subtelnie rozłożony tekst przeplata się bardzo gęsto obrazami japońskiej przyrody. Ostatnia rzecz – miałem okazję czytać tą lekturę na trawie, w słońcu. To wszystko sprawiło, że przeprawa przez Sztukę kąpieli leśnych Quing’a Li, była mistyczną podróżą (pomogły też w tym wszelkie japońskie nazwy). Odleciałem.

quing li shinrin yoku

No dobra, ale tak z grubsza o czym właściwie ta pozycja. Shinrin Yoku to pewien rodzaj aktywnej medytacji polegającej na przeżywaniu i wczuwaniu się w powolne spacery po lesie. Quing Li opisuje benefity wynikające z takich doświadczeń, przedstawia również różne formy Shinrin Yoku, takie jak kąpiele w gorących źródłach (szczególnie w japońskich onsenach) czy joga, oraz gdzie najlepiej takie czynności uprawiać i jak się dzięki nim zrelaksować. Lubię tematy dotyczące Japonii, natury oraz relaksu, a ta książką spaja właśnie te zagadnienia.

shinrin yoku w środku

3. Finansowy Ninja Michał Szafrański

Choć określenie ninja w stosunku do zawodów czy czynności stało się już nieco przereklamowane, zwrot ten bardzo dobrze oddaje zawartość ponad 500-stronnej księgi. Chętnie nazwałbym ją właściwie biblią finansów osobistych. 

Michał Szafrański jest autorem bloga jakoszczedzacpieniadze.pl.  Michał jest guru, ale nie tym, co jeździ ferrari i mówi jak dzięki prostym trikom zarobił miliony, tylko tym, co racjonalnie i mądrze prawi o oszczędnościach i finansach osobistych. Jest to zatem książka dla każdego.

michał szafrański finansowy ninja

O czym pisze Szafran?

 • O emocjach i stosunku do pieniędzy,
 • O planowaniu swoich finansów – zarobków i oszczędnościach
 • O zdrowych, finansowych nawykach
 • O domowym budżecie, jego planowaniu i kontroli 
 • O Poduszkach bezpieczeństwa, które właściwie każdy powinien mieć, (o czym przekonują się ludzie w trakcie kryzysu związanego z koronawirusem, kto posłuchał się Michała, ten jest teraz zdecydowanie bardziej spokojny)
 • O drodze do niezależności finansowej (nie tej prostej)
 • O lokatach, kartach czy ubezpieczeniach które warto wybrać
 • O inwestycjach m.in w mieszkania, (nagle może okazać się, że wynajem jako alternatywa do kupna mieszkania, nie jest wcale tak głupim pomysłem i marnowaniem pieniędzy, dziwne prawda?) 
 • O typach zatrudnienia oraz o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i związanej z nią “optymalizacją podatkową”

Michał, inaczej niż wiele innych mądrych głów, nie mówi: Zrób A. Michał mówi: Warto rozważyć A jeśli X, natomiast B będzie odpowiednim rozwiązaniem jeśli Y. I za takie racjonalne podejście bardzo cenię jego osobę, książkę jak i bloga, który zawsze zdumiewa mnie jakością i obszernością dosłownie każdego opublikowanego wpisu. 

Książka ta to m.in świetny pomysł na prezent. Sam dostałem ją od mamy, za co jestem jej bardzo wdzięczny.

4. Sapiens. Od zwierząt do Bogów – Yuval Noah Harari

To jedna z tych książek, które mają ocenę ponad 8 na lubimyczytać.pl. A jeśli odwiedzasz ten portal, to wiesz co to oznacza. To po prostu światowy bestseller. Harari, Izraelski historyk, w swoim przepasłym dziele, przedstawia całkowitą historię ludzkości, od naszych pierwszych przodków aż po dzień dzisiejszy. I nie jest to nudna książka historyczna. To wciągająca powieść o świecie i rewolucji, ale też o zagrożeniach czyhających na nas w dzisiejszych czasach, co autor rozwinął w swoich następnych dziełach. Po prostu, to książka którą powinien przeczytać każdy przedstawiciel naszego gatunku  🙂 

sapiens - od zwierząt do bogów

5. Jak uratować świat – Areta Szpura

Czy można uniknąć skutków globalnego ocieplenia? Raczej nie, bo te, odczuwamy już z roku na rok coraz mocniej. Czy można złagodzić te skutki i zaangażować się w pracę nad lepszym jutrem? Jak najbardziej tak. Książka Arety Szpury, wydrukowana na papierze z odpowiedzialnych źródeł, nie próbuje nas zabić ponurymi prognozami przyszłości związanej ze skutkami Globalnego ocieplenia. Areta skupia się na tym, co możemy zrobić tu i teraz, by nasze wybory konsumenckie stały się bardziej “fair” w stosunku do naszej planety. Mowa też o zmianie codziennych nawyków. Ta pełna kolorów, grafik i przydatnych linków lektura, to przewodnik życia codziennego, mającego na celu zmniejszenie wpływu na środowisko planety ziemi. To ta książka, którą nie tylko polecam, ale uważam że mogłaby się znaleźć na półce w każdym domu. Duży plus za przystępność nawet dla młodszych czytelników. 

areta szpura - jak uratować świat

6. Ciemny Las – Cixin Liu

Czas na fantastykę naukową i science fiction, co by nie było za nudno. Ciemny las, czyli powieść z cyklu o przeszłości ziemi chińskiego autora. Dokładniej – druga z trzech części. Dlaczego akurat druga? Trzeciej jeszcze nie czytałem (zawsze ciężko zabrać się za pozycję która ma prawie 900 stron…) a obawiam się, że właśnie ta ostatnia zdetronizuje Ciemny Las w tym rankingu. Póki jednak nie zakończyłem trylogii, to właśnie ten tytuł ma tu swoje miejsce. Z kolei część pierwsza, Problem Trzech Ciał, była niemalże równie dobra. Ale wiadomo, prawie, robi wielką różnicę. Cały cykl opowiada o losach głównie chińskich bohaterów, dokładniej naukowców, związanych m.in z fizyką, astronomią czy socjologią, którzy walczą z nieubłaganie nadchodzącą przyszłością – w ok. 2400 roku planetę ma najechać i obrócić w popiół obca cywilizacja, co główny bohater odkrywa w pierwszej części, grając w tajemniczą grę typu virtual reality. Druga część zaś, już z innym bohaterem – chińskim socjologiem Luo Ji – opowiada o przygotowaniach do starcia w tzw. Dniu sądu ostatecznego. Akcja tego tytułu jest rozgrywana na przestrzeni 200 lat. Tę książkę poleca m.in Barack Obama! Podsumuję to frazą, która znajduje się na okładce książki: Oszałamiający rozmachem chiński bestseller.

ciemny las i problem trzech ciał

7. Factfulness – Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedza – Hans Rosling

Czy wiesz, jaki procent rocznych dzieci na świecie poddano szczepieniom? 20%? 50%? 80%? Zastanów się, którą odpowiedź byś wybrała/wybrał. Co ciekawe, jedynie 13% ankietowanych przez Hansa Roslinga osób, znało prawidłową odpowiedź na to pytanie. Jest nią: 80%! Zaskoczony? Jeśli znałeś odpowiedź i wiedziałeś, że ponad 80% dzieci na świecie jest szczepionych, szacun. Ja nie wiedziałem. Utarty, negatywny obraz na temat świata i utrwalane stereotypy nie pozwoliły mi pomyśleć jak bardzo świat w tej kwestii się rozwinął. Właśnie o tym Hans Rosling pisze w swojej książce – o utartych stereotypach i ślepocie m.in mediów na dokonywany powolny, ale znaczący, rozwój naszej planety m.in w szczepieniach dzieci, średniej ilości dzieci na jedną matkę, edukacji kobiet w krajach o niskich dochodach czy pomniejszającą się liczbie ofiar klęsk żywiołowych. Profesor Rosling zmienia postrzeganie świata, oraz pomaga w zmianie sposobu jego odbioru. I nie chodzi o to, by być ślepym na nieszczęście które ma miejsce na naszej planecie, chodzi o zauważanie globalnych zmian na lepsze w wielu dziedzinach oraz o racjonalnym podejściu do otrzymywanych informacji m.in przez media czy poprawnym analizowaniu danych i wykresów statystycznych. To książka, która naprawia nieco nasz obraz świata jak i pomaga w racjonalnej jego ocenie. 

Hans Rosling - Factfulnes - dlaczego świat jest lepszy niż myślimy

To właśnie było 7 książek, które swoją genialnością, rozmachem a czasem prostotą czy wpływem na moje życie, zasłużyło na pierwsze 7 pozycji w moim rankingu najlepszych tytułów 🙂 A jak wygląda Twój ranking?

7 najlepszych książek jakie przeczytałem kiedykolwiek

Dodaj komentarz